Çocuk Diş Tedavileri (Pedodonti)

Anasayfa / Çocuk Diş Tedavileri (Pedodonti)

Çocuk Diş Tedavileri (Pedodonti)

Çocuk Diş Tedavisi

Süt dişleri 6.aydan itibaren sürmeye başlar. Çocuk 2,5 yaşına geldiğinde sürme tamamlanmış olur. Ancak genetik faktörler sebebiyle daha geç veya daha erken sürmeleri de söz konusu olabilir.

Diş çıkarma belirtileri;

 • Dişetlerinde kızarıklık, kaşıntıi şişme,
 • Tükrük akışında artış,
 • Sert cisimleri ısırma isteği,
 • İştahsızlık, huzursuzluk olarak görülebilir.

Burada anne ve babanın yapması gereken bebeğe ilgi, şefkat göstererek;

 • Bebeğin dişetlerini soğuk bir bezle temizlemek,
 • Bebeğe soğuk diş kaşıyıcıları vermek,
 • Bebeğe diş hekimi kontrolünde ağrı kesici pomadlar kullanmaktır.

Süt dişlerinin yerine yenisi gelecek düşüncesiyle bakımının ihmal edilmesi büyük bir hatadır.

Süt dişlerinin;

Çocuğun düzgün beslenmesi, konuşmasının düzgün gelişmesi, çocuğun psikolojisi, kendisine güven ve saygısı yerine gelecek daimi diş için yer tutucu görevi görmesi nedenlerinden dolayı temizlenmesi çok önemlidir.

Bebeğin ağzında ilk süt dişleri çıkmaya başladığında; anne temiz bir tülbent veya gazlı bez yardımıyla beslenme sonrası dişleri temizlemelidir. 1,5-2 yaşlarına geldiğinde küçük bir fırça yardımıyla ebeveyn kontrolünde çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Çocuklarda Diş Yaralanmaları

Çocuklarda dişlerin zarar gördüğü kazalarda zaman kaybetmeden müdahalede bulunulmalıdır. Çocuklardaki diş yaralanmaları, bazen kalıcı dişin tamamıyla yuvasından ayrılmasına sebep olabilir. Bu durumda çıkan diş ile birlikte acilen diş hekiminize gitmelisiniz. Bu esnada diş, bir bardak sütün içinde, eğer süt mevcut değilse temiz bir su içinde muhafaza edilmelidir.

Bebeklerde Ağız Bakımı

Bebeklerin, en azından ilk dört ay anne sütü ile beslenmeleri ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının normal gelişimini sağlayacaktır. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda fizyolojik başlıklı (damaklı, kesik uçlu) biberon kullanımı gerekir. Biberonla beslenme en fazla 2 yaşına kadar devam edebilir. Parmak emme, yalancı emzik kullanma gibi alışkanlıklara 2-2,5 yaşına kadar izin verilebilir.

Çocuklarda Diş Fırçalama Ne Zaman Başlamalıdır?

Bebek 6-8 aylıkken, (yani ilk dişler ağzında göründüğünde) temizleme işlemi başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri (en azından çiğneme yüzeylerini) temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ısıtarak silmek, temizlemek yerinde olur.

Diş fırçası kullanımına ise çocuğun ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,5-3 yaşında) başlanması uygundur.

Bebeğimin Dişleri Sürer Sürmez Çürüdü. Nedeni Ne Olabilir?

Bebeklerde bazen dişlerin üzerinde sürer sürmez kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük nedeniyle kırılır.

Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının nedeni de biberon çürüğü adı verilen çürüklerdir. Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü doğal olarak şeker içerir. Gece yatmadan önce yada uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse süt ağzında birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir.

 • Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin,
 • Beslendikten sonra uyutmaya çalışın,
 • Biberondaki süte şeker, bak, pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin,
 • Bebek beslendikten sonra mutlaka su içirin,
 • İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah belenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbent ile dişlerini silerek temizleyin.

Biberon Çürüğü Önemli Midir?

Biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına neden olur. İltihap alttan gelecek kalıcı dişler de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar.

Çocuklarda Hangi Diş Macunu, Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Bebeklik döneminde ve 3 yaşına kadar çocuklarda diş macunu kullanımı önerilmez. Diş macunu kullanımına 3 yaşından sonra başlanmalıdır. Ancak reklamlarda gördüğünüz gibi 3-5cm değil, bir leblebi kadar macun fırçalama için yeterli olacaktır.

Diş macunu kullanımına başlandığı dönemde, flörürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Önemli olan çocuğun seçilen diş macununun tadını sevip istek duymasıdır. Fırçalama işleminde macundan çok, etkili bir fırçalama işleminin önemli olduğunu unutmamak gerekir.

ACİL DURUMLAR

Diş Ağrısı:

Ağrıya dişin çevresini temizleyin. Ilık tuzlu su ile gargara yaptırın ve eğer varsa sıkışmış yiyecek atıklarını diş ipi ile uzaklaştırın. Asla dişin üzerine aspirin ya da benzeri ilaçlar koymayın. Çocuğunuza daha önce denemiş olduğunuz bir ağrı kesici verin ve en kısa sürede bir diş hekimine götürün.

Isırılmış Dudak, Dil Yada Yanak:

Yaralı bölgeye buz koyun. Eğer kanama varsa temiz bir gazlı bez ile hafifçe basınç uygulayın. Kanama 15 dakika içinde durmazsa diş hekiminize başvurun.

Diş Tümüyle Çıkmışsa:

Dişi bulun. Köküne mümkün olduğunca dokunmadan alın. Diş hekimine gidene kadar dişi saklamak için en ideal ortam süttür. Temiz bir kapta sütün içinde koruyarak en kısa sürede diş hekiminize gidin.

Süt Veya Sürekli Dişlere Travma:

Hiç zaman kaybetmeden diş hekiminizle temasa geçin. Travmalardan sonra her kaybedilen saat oluşan hasarı büyütmektedir. Diş hekiminize ulaşana kadar yarayı ılık su ile temizleyin. O bölgeye soğuk kompres uygulayın. Varsa kırık diş parçalarını saklayın.