İmplant Tedavisi

Anasayfa / İmplant Tedavisi

implant

İmplant Nedir?

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla, çene kemiğine yerleştirilen ve Titanyumdan yapılan diş köküdür. Zamanla bu yapay diş kökü çene ve damak kemiği ile kaynaşır ve doğal diş köklerine en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, aynı zamanda estetik açıdan yüze doğal bir görünüm sağlar.

İmplant Tedavi Süreci

Standart durumlarda 1-2 günde İmplant operasyonunu gerçekleştirmekteyiz. Duruma göre yeni dkişsiz yöntem ya da klasik dikişli yöntem kullanılarak operasyon gerçekleştirilmektedir.

1. Aşama : İmplantların Yerleşrilmesi

Tedavi planınız hazırlandıktan sonra implant operasyonunuz gerçekleştirilir. Hastalarımıza ihtiyacı olan ilaçlar reçete ile yazılır. Son kontrol için hastamıza randevu verilir. İmplantın operasyon sonrası etkilerini diş çektirmeyle kıyaslayabilirsiniz.

Bu aşama bittikten sonra implantın çene kemiğiyle kaynaşması için minimum 2 aylık bir iyileşme süreci (osseonentegrasyon) başlar. Bu süreç zarfında hasta kesinlikle sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmeli ve implant bölgesini her türlü baskıdan çok iyi ve dikkatli bir şekilde korumalıdır.

2. Aşama : Protezlerin Takılması

İyileşme süreci tamamlandıktan sonra tedavinin bu ikinci aşamasında ilk olarak implantların üst yapıları (abument) takılarak protez ya da kaplamanın oturacağı zemin hazırlanır ve ardından laboratuara yollanmak üzere ölçü alınır. Ortalama 2 ya da 3 provadan sonra bir ila iki hafta içerisinde yeni dişleriniz takılır.

implant
implant

İmplantlarıma nasıl bir bakım uygulamalıyım?

Yeni dişlerinize aynı kendi doğal dişleriniz gibi bakım yapmalısınız. Yine diş hekimi kontrollerinize düzenli olarak gitmeli ve ağız hijyeninize özen göstermelisiniz. Bakım için normal günlük bakım tavsiyelerimizi uygulamanız yeterli olacaktır. Her 6 ayda bir diş hekiminize gitmeyi ihmal etmeyin.

Tamamen Dişsiz Çenede;

İmplant icat edilmeden önce tamamen dişsiz çenelere sabit diş takmak mümkün değildi. Günümüzde bu soruna implant operasyonuyla çözüm bulunmuştur. İmplantlar ile sabit köprü yapılabilmektedir. Estetik ve kullanım açısından bakıldığında oldukça iyi çözüm olan bu yöntem hastanın hayatında büyük konfor yaşamasını sağlar. Geleneksel protezler sadece diş eti tarafından tutulur. İmplantlar sayesinde protez stabilize edilir ve yemek yerken veya konuşurken düşmesini engeller.

Sonuç olarak konuşurken veya yemek yerken tıkırdamayan ve kayma yapmayan dişler. Böyle, hiç diş olmayan durumlarda çoğunlukla damak kemiğine 7-8, çene kemiğine 6-7 implant yapılır.

İmplantlarıma Nasıl Bir Bakım Uygulamalıyım?

Yeni dişlerinize aynı kendi doğal dişleriniz gibi bakım yapmalısınız. Yine diş hekimi kontrollerinize düzenli olarak (her 6 ayda bir) gitmeli ve ağız hijneinize özen göstermelisiniz.