Zirkon Kuron Kaplama Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Anasayfa / Zirkon Kuron Kaplama Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Zirkon Kuron (Tam Kaplama) Kaplama

Hasarlı bir dişi yeniden eski haline getirmek için dişe uygulanan bir kaplamadı. Amacı dişi güzelleştirmek, sağlamlaştırmak ve korumaktır. Kuron aşağıdaki durumlarda yapılabilir;

 • Yeterince diş estetiğinin olmaması durumunda büyük bir dolguyu restore etmek için,
 • Zayıf dişlerin kırılmasını önlemek için,
 • Bir diş implantına üst yapı olarak,
 • Kırık, şekli bozuk veya renklenmiş dişleri kaplamak için,
 • Estetik amaçlı düzeltmeler için.

Kuron Kaplamalar İçin En Uygun Malzeme Hangisidir?

Sizin için en uygun malzemeyi seçerken, hem görüntü hem de işlev göz önünde bulundurulur. Diş hekiminiz; diş yerleşimi, dişeti dokusunun konumu, gülümsediğinizde görünen dişlerinizin miktarı, dişlerinizdeki renklenmeler ve dişlerinin fonksiyonlarını değerlendirip bu konuda bir karar varacaktır. Kuronlar çeşitli malzemelerden yapılabilir. Bunlar; Altın veya daha değersiz alaşımları porselen (seramik)i akrilik, kompozit veya tüm bunların bir kombinasyonu olabilir.

Bir Kuron Nasıl Yerleştirilir?

Kuronlama işlemi birkaç adımda yapılır. Diş hekiminiz, gerektiği şekilde dişiniz üzerinde hazırlık yapar, çürük kısımları varsa temizlenir ve dişin tam bir modelinin elde edilebilmesi için ölçü alınır. Elde edilen model göre kronunuz son halini alacaktır. Kuron tamamen hazır hale geldiğinde diş hekiminiz, görünüşünden ve konumunda memnun kaldıktan sonra kuron daimi olarak yapıştırılır.

Kuronların Bakımı Nasıl Yapılır?

Dişlerinizi günde 2 defa fırçalamalı ve bir defa da diş ipi ile temizlemelisiniz. Bu temizleme işlemi, bakterilerden oluşan plakları ortadan kaldıracaktır. Bu konudaki en önemli nokra diş ve dişetinizin birleştiği bölgedeki (sulcus) plakların temizlenmesidir.

Kuronların kırılmasını veya zarar görmesini önlemek için, sert yiyecek ve nesneleri çiğnemekten kaçınmak gerekir. Yine her durumda olduğu gibi diş hekiminizi rutin olarak ziyaret etmeniz, kuronların ömrünü uzatacaktır.

Tamamlanmış Bir Kuronun Görünümü Nasıldır?

Diş hekiminizin öncelikli hedeflerinden biri de yapay dişi, doğal dişe mümkün olduğunca benzetmektir. Bunu başarabilmek için renk, şekil, ısırma ve doğal ile yapay dişlerinizin her ikisinin de boyutları göz önüne alınır. Bu faktörler herhangi biri görünüşünüzü önemli ölçüde etkileyebilir. Bu işlem sonucunda, nasıl bir görünüm beklediğinizi diş hekiminizle ilk seansta konuşmalısınız.

Laminate Kaplama (Laminat Vener-Dental Veneer) Nedir?

(Laminey, Lamine ya da Lamina olarak da bilinir. = Yaprak Porselen) Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozukluklarında uygulanabilen kozmetik bir çözümdür. Laminat yaprak kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler.

Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. Laminate tedavisine aşağıdaki durumlarda başvurulur;

 • Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınamayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,
 • Ayrık dişleri bitiştirmede (diestema kapama),
 • Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
 • Rengi veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
 • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,
 • Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) kozmetik bir alternatif olabilir.

Laminate Tedavisinden Kimler Yararlanabilir?

Hemen hemen herkes! Yukarıdaki sebeplerden dolayı şikayetçi olan her yaş gurubundaki kişiler laminat tedavisinden yararlanabilir. Ancak, çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz. Buna en iyi karar verecek olan diş hekiminizdir.

Laminate Tedavinin klinik Uygulama Aşamaları Kısaca Nedir?

Öncelikle dişiniz işleme hazırlanır, üzerindeki artıklar temizlenir. Ardından dişinizin tam bir kopyasını elde etmek için ölçü alınır. Porselen malzemeden dişinize yapıştırılacak olan tabaka hazırlanır. Son olarak da, adeziv sistemlerde (bonding) olduğu gibi, laminatlar da mevcut dişin yüzeyine rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) kaynaştırılır.

Laminatelar Uzun Ömürlü Müdür? Dayanıklı Mıdır?

Laminatlar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilir. Çünkü diğer adeziv sistemlerden (bondign) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidir. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.